REKLAMA

KONFEDERACJA: Rząd chce ZAMKNĄĆ cmentarze!

Konfederacja zorganizowała konferencję prasową w Sejmie RP. Wziął w niej udział poseł Grzegorz Braun, Witold Tumanowicz i Dobromir Sośnierz.

Przedmiotem konferencji były słowa wiceministra Waldemara Kraski, który ogłosił prawdopodobieństwo „punktowego zamykania cmentarzy”. Politycy wyrazili stanowczy sprzeciw przeciwko podobnym działaniom, wskazując, że są zarówno nielegalne, jak i nieetyczne.

– Bohaterem, można by powiedzieć że czarnym charakterem naszej konferencji jest wiceminister Kraska – zaczął poseł Grzegorz Braun. – Który w ostatnich dniach zapowiedział „punktowe zamykanie cmentarzy” na Wszystkich Świętych i Zaduszki. W odpowiedzi, Konfederacja wezwie za chwilę ustami moich kolegów, do punktowego zamykania ministrów. Trzeba stwierdzić całkowitą bezprawność i całkowitą bezpodstawność tego typu zapowiedzi i tego typu działań. Przerabialiśmy to już w ubiegłym roku, kiedy to udało się rządowi Mateusza Morawieckiego zdemolować te wielkie dla Polaków, katolików, święta. Dla pana ministra Kraski i jego wspólników tego dzieła zniszczenia życia społecznego, religijnego, dla nich być może Zaduszki to okoliczność mająca, być może, charakter czysto sentymentalny. Dla nas to obowiązki. Katolickie, ludzkie, polskie – wymieniał Braun.

– A zatem, działania naruszające tego tabu, jakim są pięknym blaskiem świec świecące cmentarze, naruszanie eksterytorialności tych stref przez działalność władz państwowych, to nie tylko zwyczajne bezprawie. Ograniczenie prawa do swobodnego przemieszczania się, gospodarowania. Te święta, nie bójmy się tego powiedzieć, to dla niektórych wielki przemysł, doroczne żniwa w pewnych branżach. Jest to także naruszanie swobody praktykowania kultu religijnego. A zatem działania, godzące w konstytucyjne prawa, a także w umowy międzynarodowe, w tym umowę konkordatową – podkreślił Grzegorz Braun.

– Temu Konfederacja stanowczo się sprzeciwia i wzywa wszystkich dobrych Polaków, poczciwych ludzi do tego, by uczcili te święta, by odprawili rodzinne i religijne rytuały, nie zważając na przeszkody, które stara się piętrzyć na ich drodze władze reprezentowana przez pana ministra Kraskę – skwitował Braun. Następnie, głos zabrał poseł Dobromir Sośnierz. Wskazał on na trudności, z którymi muszą się mierzyć polscy przedsiębiorcy.

– W Polsce prowadzenie działalności gospodarczej jest obarczone ogromnym ryzykiem związanym z loterią ciągle zmieniających się przepisów. I do tej loterii dochodzi też loteria zmieniających się przepisów sanitarnych. Tworzy się nieznośna sytuacja, w której przedsiębiorca, który chciałby handlować zniczami w okolicy święta zmarłych staje w obliczu przeszkód, które uniemożliwiają mu tę działalność lub czynią ją zbyt ryzykowną – stwierdził Sośnierz.

– To powoduje dalekosiężne konsekwencje, których rządzący nie przewidują. Działania rządu do tego się sprowadzają, do piętrzenia niepewności na rynku. Dlatego apelujemy, aby jak najprędzej wycofać się z tego. Najbardziej łagodną formą byłoby zdymisjonowanie ministra, który takie nieodpowiedzialne rzeczy opowiada.

– Ja od kilku miesięcy powtarzam: „Dziadku, wyjdź z bunkra. Ta wojna się skończyła!” Wojna wydana tej chorobie zakończyła się – podsumował swoją wypowiedź poseł Konfederacji.

Zobacz także:

22-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)