REKLAMA

Nadchodzi LOCKDOWN?! Prof. Horban wskazuje regiony Polski!

Profesor Andrzej Horban należy do grona najtwardszych zwolenników covidowych obostrzeń. W „Rozmowie Piaseckiego” dla TVN24 uczony odpowiedział, kiedy i w jakich regionach Polaki rząd może wprowadzić lockdown.

Profesor Horban nigdy nie krył swojego entuzjazmu związanego z wprowadzaniem nowych obostrzeń. Teraz szef Rady Medycznej przy premierze bez żalu zapowiedział, kiedy Polacy mogą spodziewać się lockdownu. Wszystko wskazuje na to, że ogólnopolska blokada nie jest już brana pod uwagę. Obywatele muszą się jednak liczyć z regionalnymi lockdownami.

– Myślę, że bliżej 2-3 tygodni. Pamięta pan naszą rozmowę sprzed kilku miesięcy, kiedy wręcz żeśmy namalowani obydwaj tutaj scenariusz, co się będzie działo jesienią? To się dokładnie sprawdza, prawie co do dnia. Niestety na tych terenach, na których jest dużo osób niezaszczepionych, jeżeli jest zaszczepione 30% społeczeństwa, to tak, jakby nic nie było zaszczepione – pomstował prof. Andrzej Horban w „Rozmowie Piaseckiego”. Podał również liczbę zakażeń, jaką laboranci mają wykryć w najbliższym czasie.

– Jestem dosyć umiarkowanym realistą. To też trudno przewidzieć. Prawdopodobnie będziemy mieli dokładne odwzorowanie fali, która była obserwowana jesienią zeszłego roku. Szczyt był w listopadzie, w połowie listopada. I tak prawdopodobnie będzie. Potem troszeczkę zacznie spadać, tylko też zwracam uwagę, nie do zera, bo nie było takiego miesiąca, w którym prawie by ta liczba nowo zdiagnozowanych spadła do zera. W grudniu i styczniu mieliśmy dość dużą liczbę i potem był znowu wzrost i prawdopodobnie niestety na wiosnę, wczesną wiosną, czyli druga połowa lutego, początek marca, będziemy mieli znowu wzrost i to wystarczająca przesłanka, żeby nakłaniać ludzi jeszcze raz do szczepień i do maseczek – mówił. Przekonywał także, że największe problemy będzie miało województwo podlaskie, lubelskie oraz podkarpackie. Wszystko przez „niską liczbę zaszczepionych”.

– W skali kraju będzie gdzieś pomiędzy 10 a 20 tysięcy. Problem będzie polegał tylko na tym, że ta fala będzie bardzo duża na terenach, na których odsetek zaszczepionych jest bardzo mały. Ona będzie nierównomierna, więc kłopot, który będzie z łóżkami, to będzie za chwileczkę w województwach podlaskim, lubelskim, podkarpackim. To już widzimy – podsumował prof. Andrzej Horban.

Zobacz także:

26-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)