REKLAMA

POSEŁ Joanna Frydrych: Rząd PiS doprowadził do rekordowej inflacji (zobacz VIDEO)

Wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu Posiedzenie nr 64 w dniu 26-10-2022 (1. dzień obrad). Retransmisja wypowiedzi 5. punkt porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2720 i 2727).

Poseł Joanna Frydrych: Dziękuję. Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska przedstawiam stanowisko klubu w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Projekt ustawy zakłada, że wszystkie emerytury i renty zostaną podwyższone zgodnie z wskaźnikiem waloryzacji obecnie prognozowanym na poziomie 113,8%, z gwarantowaną kwotą podwyżki 250 zł. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska poprze przedmiotowy projekt ustawy. Jednakże nasuwa się pytanie, czy omawiane kwoty uchronią emerytów i rencistów przed postępującym zubożeniem.

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Waloryzacja zaplanowana na 2023 r. wynika z rekordowej inflacji, do jakiej doprowadził obecny rząd. Nieodpowiedzialna polityka monetarna Narodowego Banku Polskiego oraz kompromitacja polityki fiskalnej zawartej w tzw. Polskim Ładzie sprawiły, że notujemy rekordową drożyznę i rekordowe od 25 lat poziomy inflacji. Na skutek błędów rządu Zjednoczonej Prawicy emerytom i rencistom nie wystarcza na życie, na leki, na rachunki. Dzisiaj zastanawiają się, za co kupią opał, czy wystarczy im na jedzenie. Czy rząd uważa, że dodatkami załatwi problem ubożenia emerytów? Otóż nie.

Co roku powtarzamy, że potrzebne jest systemowe rozwiązanie, które sprawi, że emeryci i renciści będą godnie żyć, a ich świadczenia będą rosły systemowo. Z roku na rok liczba osób z minimalnym świadczeniem rośnie, a najniższa emerytura spada w stosunku do najniższego wynagrodzenia. W 2014 r. najniższa emerytura stanowiła 50% płacy minimalnej, natomiast w 2023 r. będzie to jedynie 44% płacy minimalnej. Kolejną rzeczą, jaką obserwujemy przez okres rządów PiS-u, jest spłaszczenie wysokości świadczeń. Zatem dłuższa praca oraz odprowadzanie składek coraz mniej się opłaca, a finalnie i tak coraz większa grupa emerytów otrzymuje świadczenie w takiej samej wysokości. W uzasadnieniu projektu wyliczacie państwo, o ile średnio od 2012 r. nastąpił wzrost świadczeń. Szkoda, że nie podajecie, jaka na przestrzeni lat była inflacja. Była pełzająca, była deflacja, a teraz jest inflacja galopująca, od 25 lat najwyższa. Pobiliście rekord. I dla przykładu – w 2015 r. była deflacja na poziomie 99,1%, natomiast w tym roku już obecnie odnotowujemy 117,2%.

Nie cieszyłabym się na waszym miejscu tą waloryzacją, bo ona nie nadąża za galopującą drożyzną. Mimo że emeryci i renciści otrzymają więcej pieniędzy, to nie będą mogli za nie kupić nawet tego, co w ubiegłym roku. Kupią znacznie mniej.

(Poseł Bożena Borys-Szopa: Ale więcej niż za 1,5 zł.)

Nie wystarczy im na utrzymanie dotychczasowego poziomu życia. Wy proponujecie waloryzację od marca 2023 r. na poziomie 113,8%, a obecnie inflacja jest na poziomie 117,2%. Dobrze, że korzystacie z rozwiązań, jakie wprowadził rząd Platformy Obywatelskiej i PSL w 2015 r., wprowadzając waloryzację kwoto-procentową, i to nie podlega dyskusji, bo takie są fakty.

(Poseł Bożena Borys-Szopa: 36 zł.)

Dlaczego zatem nie skorzystaliście z rozwiązań, które zaproponował premier Donald Tusk jeszcze w styczniu tego roku, a mianowicie dotyczących drugiej waloryzacji? To właśnie druga waloryzacja we wrześniu tego roku rozwiązałaby po części problem utraty wartości emerytury, bo obecnie ta wartość staje się coraz niższa.

Dlatego wzywamy rząd do natychmiastowego podjęcia prac zmierzających do systemowych rozwiązań w kwestii emerytur. 7 lat waszych rządów doprowadza do ubóstwa…

(Poseł Urszula Rusecka: Macie to w swoim programie.)

… coraz większej liczby seniorów. Należy ich uchronić przed postępującym ubóstwem i coraz większą biedą, jaką im zafundowaliście. Już w przyszłym roku wystawią wam ocenę i będzie to czerwona kartka, a seniorzy zasługują na godne życie. Dziękuję. (Oklaski)

(Poseł Bożena Borys-Szopa: Pamiętaliście przez 8 lat o tym.)

17-12-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)