REKLAMA

Prowokacja Białorusi! Granaty hukowe rzucane na granicy

Białoruskie służby po raz kolejny dopuściły się prowokacji. Wzdłuż granicy funkcjonariusze z Białorusi rzucali wzdłuż granicy granaty hukowe.

Jak informuje rzecznik Straży Granicznej, por. Anna Michalska, służby białoruskie kolejny już raz usiłowały prowokować Polaków. Jak przekazała pani rzecznik, w niedzielę około godziny 16 zauważono podejrzane ruchy Białorusinów.

– Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Narewce, nasz patrol zauważył poruszający się wzdłuż granicy samochód służb białoruskich. Z tego pojazdu co kilkadziesiąt metrów były wyrzucane petardy hukowe, ale tak, żeby nie przeleciały na stronę polską – wyjaśniła por. Michalska.

Trzy godziny później Straż Graniczna dostrzegła uszkodzenie płotu granicznego. Jeden mężczyzna przeszedł przez niego na polską stronę.

– Po stronie białoruskiej oczekiwała natomiast kilkunastoosobowa grupa, ale na widok naszych patroli wycofała się w głąb Białorusi. Ten jeden mężczyzna – obywatel Iraku został zatrzymany, pouczony i doprowadzony do linii granicy – podsumowała rzeczniczka SG.

Polscy funkcjonariusze i żołnierze twierdzą również, że w niedzielę dało się słyszeć huk petard na innych odcinkach granicy z Białorusią. Tylko ostatniej doby odnotowano 35 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Jak informuje SG, Polacy wydali 8 postanowień o opuszczeniu terytorium RP. Od początku grudnia wydano 72 zezwolenia na wjazd na teren objęty działaniem Podlaskiego Oddziału straży granicznej oraz 7 zezwoleń na wjazd na teren działań Nadbużańskiego Oddziału straży granicznej.

Z kolei od początku roku, Straż Graniczna odnotowała około 40 tysięcy prób nielegalnego wdarcia się na teren Polski z Białorusi. W sierpniu zanotowano 3,5 tysiąca prób, we wrześniu już 7,7 tysiąca. W październiku liczba ta osiągnęła rekordowe 17,5 tysiąca prób, by w listopadzie spaść do „tylko” 8,9 tysiąca prób. Od 1 grudnia do 1 marca, na mocy rozporządzenia obowiązuje zakaz przebywania na terenie przygranicznym z Białorusią. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego oraz 68 województwa lubelskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

 z cyklu: Okiem Polonii! $ZPRYCOWY ABONAMENT! TURBO $ZCZEPIENIE w Niemczech!

06-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)