REKLAMA

Wodorowy autobus w Rzeszowie (ZDJĘCIA)

W Rzeszowie rozpoczęły się testy napędzanego wodorem autobusu. – Będziemy chcieli, z wykorzystaniem pieniędzy unijnych, kupić na początek 20 tego typu ekologicznych, zeroemisyjnych pojazdów – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Testy wyprodukowanego w Sanoku autobusu Autosan 12LFH rozpoczęły się we wtorek i potrwają do 10 stycznia. Zasilany ogniwem wodorowym pojazd będzie obsługiwał linię „koło”. – Chcemy, aby Rzeszów był miastem neutralnym klimatycznie do 2030 roku i zielonym energetycznie. Jednym z najważniejszych obszarów, który podlegać będzie transformacji jest system transportu. Przed nami wyzwanie w postaci kontynuacji wymiany taboru. W ostatnich latach przechodziliśmy na transport o napędzie gazowym a teraz przed nami krok – autobusy wodorowe – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas prezentacji pojazdu. Konferencja odbyła się przy ul. Kasprowicza, na terenie pierwszego w Polsce neutralnego energetycznie dworca autobusowego.

Rzeszowski tabor liczy to obecnie 223 pojazdy, z czego 117 zasilanych jest gazem ziemnym a 10 prądem. – Od dziś mamy wodorowy autobus na testach i zapraszam rzeszowian do zapoznania się z nim. sprawdzenia. My z kolei będziemy obserwować jak ten pojazd zachowuje się w ruchu drogowym, jak wygląda jego eksploatacja. Miasto jest przygotowane do zakupu tego typu ekologicznych, zeroemisyjnych pojazdów. Jeśli tylko pojawią się środki z Unii Europejskiej to na początek będziemy chcieli kupić 20 autobusów wodorowych – zapowiedział prezydent Rzeszowa.

– Autobus, który od dziś jeździ po Rzeszowie jest dziełem inżynierów z fabryki Autosan. Jest to pojazd zeroemisyjny, który w procesie spalania emituje tylko parę wodną. Ten autobus może zabrać 85 pasażerów, jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Jego zbiorniki wodoru mają pojemność 320 dm sześc., co daje, po pełnym ich napełnieniu, możliwość przejechania 400 km. Mamy nadzieję, że nasz autobus dobrze spisze się na testach, także pod względem eksploatacyjnym i nasza firma będzie mogła, po przetargach, dostarczać tego typu tabor dla Rzeszowa – mówił Remigiusz Śnieżek, członek zarządu Autosan sp. z o.o.

UM Rzeszów, fot. Grzegorz Bukała

01-01-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)